کمپین اطلاع‌رسانی “برای آینده اقدام می‌کنیم” از سری برنامه های اطلاع‌رسانی جمعی رویداد ملی سلامت، محیط زیست و توسعه پایدار (سمت) می‌باشد، که با هدف ترویج فعالیت های دوست دار سلامت و محیط زیست سازمانهای حاضر در رویداد اجرا گردیده است. در این مطلب اقدامات شرکت لیمون چینی آراد قابل مشاهده خواهد بود.

این کمپین در تلاش است تا اقدامات، کنش‌ها و فعالیت‌های نوآورانه دوستدار محیط‌زیست که ضامن سلامت و پایداری جامعه است را به عموم مردم منعکس نماید و با جلب حمایت عمومی مشوق سازمان‌ها برای توسعه فعالیت‌هایی از این دست باشد. مطالب بیان شده در این کمپین برگرفته از دستاوردهای ارائه شده توسط 32 شرکت حاضر در اولین دوره رویداد سلامت، محیط‌زیست و پایداری است، که در اردیبهشت ماه 1401 برگزار و با هدف اطلاع‌رسانی عمومی منتشر می‌گردد.
در ادامه به معرفی شرکت لیمون چینی آراد و دستاورد ارائه شده این شرکت در رویداد سمپ خواهیم پرداخت.

درباره لیمون چینی آراد

شرکت لیمون چینی آراد تولید کننده انواع ظروف آشپزخانه چینی در سال 1393 با اندیشه ایجاد تحول و تاثیرگذاری در کیفیت و تنوع انواع ظروف آشپزخانه چینی با ظرفیت تولید سالیانه 2500 تن به بهره برداری رسید. این شرکت با دیدگاه توسعه پایدار و شعار ” همیشه یک گام جلوتر” در سال 1397 موفق به راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه و طراحی و قالب سازی گردید که در این راستا موفق به طراحی، ثبت طرح‌های صنعتی ، ساخت و تولید انواع ظروف اشپزخانه چینی سخت شده است. از سال 1398 نیز در راستای بهبود مستمر با ایجاد فضای توسعه و دیدگاه کارآفرینی و افزایش اشتغال و با تامین و راه اندازی ماشین آلات جدید موفق به افزایش ظرفیت تولید سالیانه به 3500 تن و اشتغال بیش از 650 نفر شده است.
در سال 1399 جهت افزایش کیفیت بسته بندی محصولات و تامین به موقع نیاز مشتریان موفق به راه اندازی کارخانه تولید انواع مقوا جهت ساخت کارتن با ظرفیت سالیانه 1250 تن و انواع کارتن لمینت شده با ظرفیت تولید سالیانه 750 تن شده است.
بهینه سازی و بهبود عملیات، حفظ رضایت مشتریان و طرف‌های ذینفع، ارتقاء ایمنی و حفظ و توسعه منابع انسانی، پیشگیری از الودگی‌های زیست محیطی، توسعه کسب و کار و مدیریت مصرف انرژی از جمله مهم‌ترین اهداف شرکت می‌باشد.

https://s8.uupload.ir/files/dsc_2575_02jc.jpg

پروژه جامع مدیریت پسماند و پساب در کارخانه لیمون چینی

شرکت لیمون چینی در راستای تحقق اهداف خود مبنی بر کنترل آلودگی‌های محیط زیستی کارخانه، پروژه ای بزرگ را در راستای بهبود و ارتقای محیط زیست از طریق کنترل آلودگی های ناشی از پسماند و پساب کارخانه به مرحله اجرا درآورد.
اقدامات شرکت لیمون چینی شامل چند مرحله بوده است:
کارتن:
ضایعات حاصل از برش کارتن توسط دستگاه دایکات و برش درون کیسه جمع‌آوری شده و به جایگاه دستگاه پرس انتقال داده شده و مجموع هر سه کیسه با فشرده‌سازی به قالب کارتن فشرده تبدیل شده و نهایتا به کارخانه مصرف کننده جهت بازیافت ارسال می‌گردد.
زباله تر و خشک آشپزخانه:
روزانه جمع آوری شده و زباله خشک و تر در سطل مخصوص خود در مبدا تفکیک می شود و موارد بدون قابلیت بازیافت و زباله تر به سطل مخصوص شهرداری منتقل می گردد.

ضایعات چینی:
روزانه با تعیین کیفیت آیتم‌ها، موارد ضایعاتی مشخص شده و پس از تفکیک درون باکس مخصوص به خارج از سالن انتقال می‌یابد و توسط خاور کمپرسی به محل مشخص شده توسط اداره پسماند که طی مجوز ماهانه تعیین شده منتقل می‌گردد.
آهن آلات:
در واحد جوشکاری و همچنین تاسیسات، آهن آلات ضایعاتی در باکس مخصوص جمع آوری شده و پس از رسیدن به حد مشخصی به فروش می‌رسد.
صفحات واگن:
صفحات واگن مستهلک کوره‌های لعاب و بیسکوئیت پس از بررسی و اعمال تعمیرات مجدد مصرف و در صورت عدم کارایی جمع‌آوری گردیده و نهایتا به فروش می‌رسد. این رویه در مورد آجر نسوز هم وجود دارد.
پلاستیک و کیسه:
ضایعات سبدهای پلاستیکی جمع‌آوری شده و همراه کیسه های بیگ بگ در صورت عدم امکان استفاده به فروش می رسد.
خاک اره:
خاک اره حاصل از برش تخته های MDF توسط دستگاهCNC روزانه درون کیسه جمع آوری شده و دفع می‌گردد.
روکش PVC :
ضایعات و اضافات روکش‌ها روزانه جمع آوری و دپوشده و در حدنصاب معین به فروش می رسد.
کاغذ چاپ و عکس برگردان:
به دلیل وجود ورنی جداگانه از ضایعات کارتن به فروش می رسد.
پسماند عفونی:
زباله عفونی در سطل مخصوص بهمراه کیسه با رنگ متفاوت (زرد رنگ) در خانه بهداشت جمع‌آوری و در پایان روز به سطل مخصوص منتقل می شود و نهایتا بصورت هفتگی توسط شرکت نگار مهر(مورد تایید اداره محیط زیست) وزن گیری و جمع‌آوری می‌شود.
پالت‌های چوبی:
جهت بازسازی موارد آسیب دیده در نجاری قسمتی برای این منظور در نظر گرفته شده و نهایتا پالت‌های بدون قابلیت استفاده به عنوان ضایعات دفع می گردد.
ضایعات گل در ریخته‌گری و پرس دوغابی:
گل باقی مانده از قالب‌ها که بلا استفاده می باشد و همچنین دوغاب حاصل از تخلیه قالب‌ها و ضایعات واحد پرس دوغابی به بلانجر های واحد آماده سازی جهت مصرف مجدد منتقل می گردد.
ضایعات بیسکوئیت:
ضایعات حاصل از مرحله اول پخت آیتم‌ها جهت مصرف مجدد به بلانجر آماده سازی برگشت داده می شود.
کنترل در مبدا:
باتوجه به شستشوی آیتم ها در مرحله پرداخت توسط آب بدون هیچ ماده دیگری از پساب خروجی برای مصرف در مرحله آماده سازی مواد استفاده می گردد.
فناوری جدید در امحاء:
وجود دستگاه پرس کارتن، جهت استفاده بعنوان خوراک صنایع مرتبط، کارتن های ضایعاتی جهت کاهش حجم و سهولت در انتقال، توسط دستگاه فشرده می گردد.
طلا:
به منظور صرفه جویی در مصرف و کاهش هدر رفت طلای آیتم‌های ضایعاتی توسط دستمال آغشته به تولوئن تمیز و به ظرف حاوی حلال مذکور منتقل شده و مجدد در خط تولید مصرف می گردد.
فرهنگ سازی تفکیک زباله:
به منظور تفکیک ضایعات در ابتدای تولید، آموزش‎های مربوط به این رویه طی بروشور و بصورت حضوری به پرسنل داده شده است و به این منظور سطل‌های زباله با رنگ زرد و نصب عنوان پسماند خشک، تر، نان در خط تولید و قسمت اداری تعبیه شده است.
احداث و ارتقای تصفیه خانه :
بمنظور بهسازی و کاهش آلایندگی پساب خروجی اقدام به تاسیس سپتیک دارای 6 حوضچه و کانال کشی در کل خط تولید در طی چند مرحله شده است.
تبدیل پسماند به پسماند کم خطرتر:
به حداقل رساندن غلظت اسیدHF برای حذف لکه طلا از آیتم‌ها و رقیق سازی (جایگزینی اسید60درصد با 80 درصد که تاحد ممکن رقیق سازی می گردد)
استفاده از برجک های خنک کننده وصرفه جویی با گردش آب:
در واحد پرس دوغابی جهت عملکرد بهتر دستگاه و لزوم خنک سازی موتور از آب توسط برج‌های خنک‌کننده استفاده می گردد که این آب مصرفی هنگام گرم شدن مجددا به درون مخزن برج بازگشته و پس از خنک شدن به خط تولید برمی گردد و سبب صرفه جویی در مصرف آب می‌گردد.