کمپین اطلاع‌رسانی “برای آینده اقدام می‌کنیم” از سری برنامه های اطلاع‌رسانی جمعی رویداد ملی سلامت، محیط زیست و توسعه پایدار (سمت) می‌باشد، که با هدف ترویج فعالیت های دوست دار سلامت و محیط زیست سازمانهای حاضر در رویداد اجرا گردیده است. در این مطلب اقدامات شرکت سیمان کرمان قابل مشاهده خواهد بود.

 

این کمپین در تلاش است تا اقدامات، کنش‌ها و فعالیت‌های نوآورانه دوستدار محیط‌زیست که ضامن سلامت و پایداری جامعه است را به عموم مردم منعکس نماید و با جلب حمایت عمومی مشوق سازمان‌ها برای توسعه فعالیت‌هایی از این دست باشد. مطالب بیان شده در این کمپین برگرفته از دستاوردهای ارائه شده توسط 32 شرکت حاضر در اولین دوره رویداد سلامت، محیط‌زیست و پایداری است، که در اردیبهشت ماه 1401 برگزار و با هدف اطلاع‌رسانی عمومی منتشر می‌گردد.
در ادامه به معرفی شرکت سیمان کرمان و دستاورد ارائه شده این شرکت در رویداد سمپ خواهیم پرداخت.

معرفی شرکت سیمان کرمان

گروه صنایع سیمان كرمان (شركت سهامی عام )  در تاریخ 12 مرداد ماه سال 1346 ابتدا بصورت سهامی و بنام شركت سیمان كرمان  به ثبت رسیده و سپس در تاریخ 25 مهرماه سال 1351 به سهامی عام تبدیل گردیده است. موضوع فعالیت شرکت  تاسیس و اداره کارخانجات بمنظور تولید و تهیه سیمان پرتلند و انواع دیگر سیمان می باشد. طبق پروانه های بهره برداری به شماره های 20888 مورخ 6/4/1350 ، 303445 مورخ 1/3/1354 و 134524 مورخ 13/7/1359 که توسط اداره صنایع و معادن صادر شده ، بهره برداری از کارخانه در حال حاضر با ظرفیت اسمی جمعا 3600تن کلینکر در روز انجام می پذیرد. كارخانه سیمان كرمان در جنوب شرقی ایران (استان كرمان) قرار گرفته و نزدیك بندر عباس می باشد که به سیمان کرمان این امکان را داده است تا به عنوان یكی از صادركنندگان مطرح در منطقه خلیج فارس باشد.

گروه صنايع سيمان كرمان با نگاه ویژه به ایجاد کارآفرینی، افزایش ثروت ملی با رویکردهای اخلاقی، حفظ محیط زیست، توسعه پایدار، صیانت از منابع ملی و ایجاد تعادل بین منافع شرکت، کارفرمایان و جامعه را مدنظر قرار داده و آن را جزء مسئولیت‌های اجتماعی خود دانسته و با فعالیت در بخش‌های فرهنگی، و نیکوکاری می‌کوشد تا گامی در جهت رشد جامعه خود بردارد. ترویج فرهنگ ایمنی و رعایت الگوهای زیست محیطی وتعهد به پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی وحوادث ناشی از کاراز طریق شناسایی و کنترل کلیه ریسک های زیست محیطی وایمنی وبهداشت به منظورصیانت از منابع انسانی و طبیعی همچنین بهبود شرایط ايمني و بهداشت حرفه اي سيستمها ، فرآيندها، فعاليت ها، تجهيزات و منابع انساني به منظور تعهد به پيشگيري از صدمات و بیماریهای شغلی در سازمان از مهم‌ترین اهداف سازمانی سیمان کرمان می‌باشد.

پروژه حفاظت از سلامت هوا در سیمان کرمان

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد پیشرفت روزافزون صنایع و کارخانه‌ها در جوامع امروزی مطرح می‌شود، بحث آلودگی‌های زیست‌محیطی است. آلودگی‌هایی که توسط انسان به‌وجود می‌آیند و علاوه بر خود، حیات تمام موجودات را در معرض آسیب قرار می‌دهند. در کشورهای توسعه‌یافته غربی تلاش‌های سازمان‌یافته‌ای در جهت ایجاد تکنولوژی کاهش عوامل آلاینده ناشی از فرآیندهای صنعتی انجام شده است حال آنکه در کشورهای در حال توسعه، تلاش و کوشش برای پیشرفت هر چه سریع‌تر در زمینه صنایع و تکنولوژی‌های مدرن، توجه آنان را از پرداختن به مسائل زیست‌محیطی بازداشته است.
بارزترین جنبه زیست محیطی سیمان، انتشار غبار است که جمع آوری آن بیش از 10 درصد هزینه تولید را به خود اختصاص می دهد.
مساله غبار حاصل از تولید سیمان امروزه با استفاده از سیستم‌های جدید فیلتراسیون که «بگ‌هوس» نام دارد، در کشورهای توسعه‌یافته مرتفع شده و در کشور ما هم چند شرکت با استفاده از این تکنولوژی میزان خروجی آلودگی را به کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در متر مکعب رسانده‌اند ، در برخی موارد گارانتی میزان خروجی دستگاه های با تکنولوژی روز کمتر از 30 میلی گرم بر متر مکعب هم می باشد . گروه صنايع سيمان كرمان با مد نظر قرار دادن اصل پنجاهم قانون اساسي به منظور تبديل شركت به سازماني سرآمد متعهد است كه تاثيرات زيست محيطي ناشي از فعاليت ها و محصولات خود را با به كار گيري روشهاي مناسب و بهبود مستمر در عملكردها با رعايت اصول كلي همچون انطباق با قوانين و مقررات ، استقرار مؤثر و بهبود مستمر سيستم مديريت زيست محيطي، بكارگيري موثر امكانات سخت افزاري و نرم افزاري مناسب و بهينه سازي و به روز آوري آنها ، رعايت الگوهاي زيست محيطي و بازدهي انرژي به منظور صيانت از منابع انساني و طبيعي ، ايجاد محيط كاري پاك ، سالم و ايمن از طريق شناسايي و كنترل كليه جنبه هاي زيست محيطي و توجه به مسئوليت‌هاي اجتماعي زيست محيطي به حداقل برساند.
بر این اساس واحد محیط زیست گروه صنایع زیست سیمان کرمان از سالها پیش در قالب کارگروهی متشکل از مدیران خطوط تولید کارخانه با عنوان کمیته محیط زیست و فیلتراسیون و کمیته فنی فعال بوده است و همواره در حال بررسی وضعیت موجود و تعریف پروژه های بهبود بشرح ذیل می باشد :
بهینه سازی خطوط تولید با نگاه ویژه به مسائل زیست محیطی
ممیزی و بهینه سازی فیلترهای غبارگیر کارخانه و تدوین و اجرای دستورالعمل های کنترل عملکرد فیلترها
نصب فیلترهای جدید در نقاط مختلف خطوط تولید و تغییر نوع تکنولوژی فیلترها جهت افزایش راندمان آنها
بهبود سیستم های تهویه برخی از تجهیزات کارخانه از جمله قیف های تغذیه آسیابهای سیمان
نصب داکتهای تخلیه موارد از طبقات بالای پیش گرمکن ها به منظور کنترل پراکنش مواد
استفاده موثر، صحیح و سازگار با محیط زیست و فرآیند تولید بار برگشتی کوره ها
بهره برداری از سیلوهای کلینکر کوره ها جهت کاهش غبار محیطی

همچنین گروه صنایع سیمان کرمان با نصب و به روز رسانی مدرن ترین سیستم های غبارگیر موجود در دنیا بر روی دپارتمان های واحد تولید نسبت به کنترل غبار خروجی از دودکش ها اقدام نموده است.

https://s8.uupload.ir/files/annotation_2023-07-22_150105_oia7.jpg

تبدیل بگ فیلترهای کیسه ای از مکانیکی به جت پالس در بخش های مختلف کارخانه – امکان طراحی و اجرای این فیلترها توسط گروه فنی کارخانه

پس از اجرای موفقیت آمیز طرح های فیلتراسیون کوره واحد دو ، بگ هاوس کوره و الکتروفیلتر خنک کن کوره واحد دو و قرار گرفتن سیمان کرمان در لیست صنایع سبز با اتخاد استراتژی تولید سبز و ادامه روند بهینه سازی سیستم های فیلتراسیون اصلاح بگ فیلترهای خطوط تولید، افزایش و یا تغییر تکنولوژی آنها در لیست برنامه های اجرایی کارخانه قرار گرفت . تجهيزات غبارگیر در کارخانه متناسب با ظرفيت توليد و بر اساس مميزي فني خطوط و طرح هاي بهينه سازي كارخانه اصلاح ، تعويض و يا در صورت نياز افزايش می یابد.