کمپین اطلاع‌رسانی “برای آینده اقدام می‌کنیم” از سری برنامه های اطلاع‌رسانی جمعی رویداد ملی سلامت، محیط زیست و توسعه پایدار (سمت) می‌باشد، که با هدف ترویج فعالیت های دوست دار سلامت و محیط زیست سازمانهای حاضر در رویداد اجرا گردیده است. در این مطلب اقدامات شرکت ایران خودرو خراسان قابل مشاهده خواهد بود.

 

این کمپین در تلاش است تا اقدامات، کنش‌ها و فعالیت‌های نوآورانه دوستدار محیط‌زیست که ضامن سلامت و پایداری جامعه است را به عموم مردم منعکس نماید و با جلب حمایت عمومی مشوق سازمان‌ها برای توسعه فعالیت‌هایی از این دست باشد. مطالب بیان شده در این کمپین برگرفته از دستاوردهای ارائه شده توسط 32 شرکت حاضر در اولین دوره رویداد سلامت، محیط‌زیست و پایداری است که در اردیبهشت ماه 1401 برگزار گردید و با هدف اطلاع‌رسانی عمومی منتشر می‌گردد.

در ادامه به معرفی شرکت ایران خودرو خراسان و دستاورد ارائه شده این شرکت در رویداد سمپ خواهیم پرداخت.

درباره شرکت ایران خودرو خراسان

شرکت ايران خودرو خراسان در60کيلومتري جاده مشهد به نيشابور و در مسير جاده ابريشم، در منطقه‌اي به نام شهر جديد بينالود قرار دارد. با توجه به رويكرد حذف سوبسيد انرژي، موقعيت جغرافيايي ويژه سايت ايران خودرو خراسان كه در محل تقاطع خطوط ريلي و جاده‌اي شرق كشور واقع شده، مزيت هاي ناشي از كوتاه شدن مسير تا بندرعباس(800کيلومتر کاهش مسافت نسبت به مسيرهاي قبل)، قرار گرفتن در مسير ترانزيت كالا به آسياي ميانه و افغانستان و قرارگرفتن در مركز جمعيتي شرق كشور، مزيت‌هاي لجستيكي مناسبي براي بازارهاي داخلي و صادراتي فراهم مي آورد.
ايران خودرو خراسان با مشاركت و حمايت از ايجاد كارخانه خودروسازى و اتخاذ راهبرد استقرار مجموعه‌سازان در شعاع عملياتى حداكثر 60كيلومترى سايت توليدى، موجب انتقال بخش قابل توجهى از توليد مجموعه‌هايى مانند صندلى، داشبورد، مجموعه باك، رام و فرمان، رينگ و لاستيك و… به استان شده است. همچنین سالن بدنه و سالن رنگ این کارخانه پيشرفته‌ترين خط رنگ بدنه در خاورميانه مي‌باشد که هم اکنون رنگ‌آمیزی بدنه محصولات جدید ایران خودرو خراسان با نام هایما S7 و هایماS5 را نیز انجام می‌دهد. طرفي اين شرکت، محور اقتصاد و عامل اسكان مولد جمعيت سرريز مشهد در قالب شهر جديد اقمارى بينالود (با پيش بينى جمعيت113هزارنفر) است. رويكرد اسكان اين گونه، شرايط پايدارى را براى جلوگيرى از رشد بى‌رويه شهرهاى بزرگ فراهم مى آورد. تاكنون براى تامين مسكن بيش از500نفر از پرسنل شركت در شهر جديد بينالود اقدام و 20درصد از شاغلان و خانواده آنان در اين شهر و روستاها و شهرك‌هاي اطراف كارخانه ساكن شده‌اند.
ايران خودرو خراسان، اولين و بزرگ‌ترين مجموعه خودروسازي پس از انقلاب اسلامي است كه به دست متخصصان ايراني بنا گشته و بيش از 80 درصد ماشين‌آلات و تجهيزات آن، ساخت صنعتگران ايراني است. اخلاق در کسب و کار، یادگیری، مشارکت و نوآوری، رقابت‌پذیری و صیانت از منابع و محیط‌زیست از ارزش‌های سازمانی این شرکت است.

اقدامات شرکت ایران خودرو خراسان در راستای حفظ محیط‌زیست

یکی از چالش های زیست محیطی کشور مدیریت پسماند شیمیایی در مناطق صنعتی می‌باشد. در فرآیند تولید خودرو های سواری بخش عمده ای از پسماند های شیمیایی به بخش رنگ و ضایعات مربوط به اتاق رنگ است. شرکت ایران خودرو خراسان جهت تحقق هدف تامين توليد 528 دستگاه بدنه تركيبي در روز (با تركيب 513 دستگاه بدنه پژو و 15 دستگاه بدنه SUV ) و با توجه به نرخ توليد از دست رفته ناشي از تطابق فرآيندي بدنه SUV با بدنه پژو ، اين تركيب معادل 545 بدنه در روز پژو 405 مي باشد .

https://s8.uupload.ir/files/picture1_are6.jpg
همچنين به منظور انعطاف پذيرتر كردن سالن رنگ خراسان ، استفاده از ربات هاي پاشش رنگ بعنوان بهترين و مناسب ترين گزينه مطرح مي باشد كه با توجه به مزيت ها و صرفه جويي هاي متصور بر آن ، مطابق آنچه عنوان خواهد گرديد ، داراي صرفه و صلاح فني و اقتصادي نيز مي باشد. با بكارگيري ربات هاي پاشش دستيابي به ظرفيت 26 دستگاه بدنه در ساعت فارغ از تركيب نوع بدنه ( توليد ساليانه 153000 دستگاه ) ،‌ قابل دستيابي مي باشد.
دلایل به کارگیری و اجرای سالن رباتیک رنگ 1- کاهش 32درصدی مواد اولیه، 2-کاهش 40درصدی ضایعات رنگی و شیمیایی، 3- بهبود ارگونومی و ایمنی شرایط کار می‌باشد.
با توجه به مخاطرات شغلی مرتبط با مواجهه بلند مدت با عوامل زیان آور فیزیکی و شیمیایی و ارگونومی در محیط کار، حذف یا کاهش آلاینده های محیطی در پست های پر ریسک و خطرناک از راهکارهای مهندسی خواهد بود.
در این راستا استفاده از ربات های صنعتی ، تماس مستقیم نیروی انسانی با عوامل زیان آور محیط کار و همچنین بیماری های ریوی و پوستی را کاهش خواهد داد. همچنین استفاده از رباتها در کاهش ریسک فاکتورهای اختلالات اسكلتي- عضلاني از جمله پوسچر نامناسب، فشار وارده به اندامهای بدن ، حرکات تکراری و … بسیار موثر می باشد. ازمزایای پاشش رباتیک میتوان به حذف 36نفر نیروی انسانی اشاره نمود.
همچنین در حوزه مدیریت پسماند پس از اجرایی شدن این طرح در مرحله تولید هر دستگاه خودرو به میزان 1/5 کیلوگرم رنگ آستر، 1/5 کیلوگرم رنگ رنمگ نالیک دو پوششه و 1 کیلو کیلر اشاره کرد که به طور میانگین رنگ های مصرفی سازمان را تا 32 درصد کاهش یافته است. این کاهش معادل هزینه 806 میلیارد ریال در سال می‌باشد.