کمپین اطلاع‌رسانی “برای آینده اقدام می‌کنیم” از سری برنامه های اطلاع‌رسانی جمعی رویداد ملی سلامت، محیط زیست و توسعه پایدار (سمت) می‌باشد، که با هدف ترویج فعالیت های دوست دار سلامت و محیط زیست سازمانهای حاضر در رویداد اجرا گردیده است. در این مطلب اقدامات شرکت سیمان کنگان قابل مشاهده خواهد بود.

 

این کمپین در تلاش است تا اقدامات، کنش‌ها و فعالیت‌های نوآورانه دوستدار محیط‌زیست که ضامن سلامت و پایداری جامعه است را به عموم مردم منعکس نماید و با جلب حمایت عمومی مشوق سازمان‌ها برای توسعه فعالیت‌هایی از این دست باشد. مطالب بیان شده در این کمپین برگرفته از دستاوردهای ارائه شده توسط 32 شرکت حاضر در اولین دوره رویداد سلامت، محیط‌زیست و پایداری است که در اردیبهشت ماه 1401 برگزار گردید و با هدف اطلاع‌رسانی عمومی منتشر می‌گردد.
در ادامه به معرفی شرکت سیمان کنگان و دستاورد ارائه شده این شرکت در رویداد سمپ خواهیم پرداخت.

درباره شرکت سیمان کنگان

کارخانه سیمان کنگان در استان بوشهر، کیلومتر 14 جاده ی کنگان به عسلویه در ناحیه ی دو منطقه ی ویژه اقتصادی انرژی پارس و در زمینی به مساحت 63 هکتار ایجاد شده است. ارتفاع محل احداث کارخانه از سطح دریا حدود 50 متر و آب و هوای منطقه، دارای تابستان‌های گرم و مربوط با درجه حرارت بیش از 50 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 73 درصد و زمستان‌های معتدل با حداقل درجه حرارت 5 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 61 درصد می باشد .
شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر به‌ عنوان یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی کلینکر و سیمان در کشور، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را بر مبنای ارزش‌های سازمانی، با التزام به برآورده شدن الزامات پذیرفته شده‌ سازمان و در جهت دست‌یابی به اهداف و چشم‌انداز تعریف شده منطبق با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ادامه می‌دهد.
سابقۀ شکل‌گیری مجموعۀ سیمان کنگان به افتتاح اسکلۀ اختصاصی بارگیری مواد معدنی در سال 1379 باز می‌گردد. ظرفیت بارگیری در این اسکله حداکثر 5000 تن بود که با اجرای فاز دوم توسعۀ اسکله بین سال‌های 1384 تا 1387 و احداث اسکلۀ دوم به بیش از 50000 تن افزایش یافت. ایدۀ احداث کارخانۀ سیمان در مجاورت این اسکله در سال 1377 شکل گرفت؛ عملیات اجرائی ساخت کارخانه در سال 1382 کلید خورد و در سال 1388 به بهره‌برداری رسید. در سال 1381 به منظور تأمین شرایط ورود شرکت به سازمان بورس و اوراق بهادار، نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت. تا سال 1391 عمدۀ تمرکز مدیریت روی رفع مشکلات تولید و رسیدن به ظرفیت اسمی صرف شده و محصولات شرکت به‌طور عمده در بازارهای داخلی فروخته شد. از سال 1392 صادرات مورد توجه ویژه قرار گرفته و با توجه به کیفیت بالای محصولات به سرعت در بازارهای هدف توسعه یافت. در سال 1396 بهره‌برداری از آخرین بخش از نوار نقالۀ حمل کلینکر از سیلوهای ذخیره به داخل خَن کشتی، سرعت بارگیری را به نحو چشم‌گیری افزایش داده و جذابیتی دو چندان برای خریداران ایجاد نمود.

اقدامات محیط‌زیستی شرکت سیمان کنگان

شرکت سیمان کنگان همواره در راستای صیانت از محیط‌زیست و حفظ منابع طبیعی اقداماتی را صورت داده است. برخی از این اقدامات شامل سیستم‌های تصفیه فاضلاب و کنترل مستمر خروجی پساب حاصله، سیستم پایش آنلاین خروجی دودکش اصلی و کنترل میزان خروجی، تدوین مطالعات جامع مدیریت زیست محیطی، تدوین برنامه بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی و بهره برداری از آب شیرین کن و تولید آب با کیفیت های مختلف (آب شرب، خط تولید، فضای سبز) بوده است.

https://s8.uupload.ir/files/picture3_o4ya.jpg

به طور مثال در راستای حفظ کیفیت هوا استفاده از فیلترها غبارگیرها در قسمت خروجی دودکش ها در دستور کار قرار گرفته است. در این راستا واحد فیلتراسیون به صورت متمرکز تشکیل شده است و به صورت تخصصی مسائل مربوط به غبارگیرها (بگ فیلترها، بگ هاوس ها و الکتروفیلتر) را پیگیری می نمایند. تعداد 33 دستگاه بگ فیلتر، 2 دستگاه بگ هاوس و یک دستگاه الکتروفیلتر کار غبارگیری را در خط تولید انجام می دهد. همچنین سیستم پایش آنلاین خروجی ذرّات بر روی دودکش اصلی (پری هیتر) کارخانه نصب شده است و میزان ذرّات خروجی به صورت مستمر کنترل می شود.
همچنین کارخانه سیمان کنگان برنامه‌ای ویژه برای کنترل و جلوگیری از پراکنش ذرات و مدیریت ریزش‌ها داشته است. به کارگیری دستگاه‌های مکنده و سوئیپر صنعتی، نصب پوشش بر روی هاپرها (عکس) و نوارها، نصب آب‌پاش بر روی هاپرها، نصب آب‌پاش اتوماتیک در محوطه سنگ‌شکن، آب پاشی مستمر و منظم مسیرها، ساخت و اصلاح اتاقک‌های ریجکت در دپارتمان‌ها از اقدامات انجام شده در این راستا هستند. یکی از مهمترین اقدامات اجرای خط انتقال کلینکر به اسکله می‌باشد که علاوه بر جنبه زیست‌محیطی باعث کاهش هزینه بارگیری و افزایش سرعت بارگیری شده است.